Mivel a gyermekkori gyulladásos eredetű reumatológiai kórképeket a mozgásszervrendszer fájdalma, mozgáskorlátozottság, az ízületek duzzanata, az izomzat gyengülése, és az ízületi mozgástartomány beszűkülése (kontraktúra kialakulása) jellemzi, ezért a kezelés elengedhetetlen részét kell képeznie a mozgásterápiának.
A nem gyulladásos eredetű reumatológiai kórképek (Hipermobilitás-szindróma, Krónikus fájdalom szindróma) esetében gyógytorna végzésével a fájdalom csökkenését, az ízületek és izmok funkciójának helyreállítását, a gyermek társközösségébe való mihamarabbi visszatérését tudjuk elősegíteni.
A gyermekortopédiai fizioterápia a csontok, ízületek, izmok és a körülöttük lévő lágyrészek veleszületett vagy gyermekkorban kialakult elváltozásaival, rendellenességeivel foglalkozik.
A gyermek csontrendszere sok veszélynek van kitéve a növekedés befejeztéig. A növekedésben lévő csont felszínén található növekedési porc sérülése, károsodása, túl- vagy alulműködése a legkülönfélébb deformációkhoz vagy növekedési zavarokhoz vezethet. Az ízületi tengelyeltéréseket (O-láb, X-láb) gyermekkorban, (a deformitás mértékétől függően) speciális, személyre szabott gyógytornával lehet korrigálni.
A növekedéssel összefüggő elváltozások nem minden esetben járnak fájdalommal. Panaszmentes lehet akár egy bokasüllyedés, aminél az egészséges talpboltozat kialakulását, illetve a már meglévő boltozati eltérések korrigálását gyógytorna segítségével, a láb boltozatainak kialakulásában résztvevő izmok erősítésével tudjuk elérni.
A mozgásszervrendszer bármely részét érintő sérülés, vagy egy egyszerű csonttörés következtében is felléphetnek olyan utóhatások, melyek terápiájaként célszerű speciális, egyénre szabott gyógytornát végezni a mihamarabbi gyógyulás érdekében.
A kisgyermekkorra jellemző testtartás romlása elkezdődik nagyjából abban az időben, amikor a gyermek általános iskolába megy. A kényelmetlen iskolapadokban görnyedt helyzetben ülve töltött hosszú tanítási napok, a nehéz iskolatáska, a napi többórás inaktivitás mind-mind nyomot hagynak a gyermekek mozgásszervrendszerében. A testtartás romlása ezután folytatódik, és mire a legtöbb fiatal befejezi tanulmányait, nagy valószínűséggel már legalább két testtartásbeli eltéréssel rendelkezik, és nagy esélye van arra, hogy fokozódó ízületi- és gerincpanaszokkal kell szembenéznie az előtte álló évtizedek során. Fontos tudni azonban, hogy gyakorlatilag minden tartásbeli eltérés bármely életkorban korrigálható speciális gyógytorna végzésével.
Egy komplex, maximálisan személyre szabott, háromdimenziós kezelési eljárás a Schroth terápia, melyet a gerincferdülés különböző formái, a Scheuermann-kór, tartási rendellenességek, a gerinc ismeretlen eredetű fájdalmai és degeneratív elváltozásai esetén alkalmazunk.
Arcideg-bénulás következtében a VII. agyideg által beidegzett azonos oldali arcfél izmainak gyengesége vagy bénulása jön létre, ennek kezelése érdekében végzünk speciális arctornát, illetve Kinesio Tape ragasztást is alkalmazhatunk az érintett arcfélre.
A gyermekkori elhízás megelőzése, és kezelése esetén kulcs fontosságú a rendszeresen végzett testedzés. Egy közösen (család-gyógytornász) megalkotott edzésterv segítségével a gyermek könnyebben léphet az életmódváltoztatás útjára.
A Kinesio Tape technikát elsősorban az alábbi esetekben alkalmazzuk:
- Hipermobilitás szindróma
- Lúdtalp
- Hanyagtartás
- Scoliosis (gerincferdülés)
- Sportsérülések
- Ortopédiai műtéteket követően
- Ízületi fájdalmak
- Duzzanatok
- Spasztikus (görcsös) izomzat
- Hypotón (laza, petyhüdt) izomzat
- Egyéb mozgásszervi problémák